Mint legutóbbi írásomban tudattam a kedves olvasóval, hogy megismerkedtem Göncölházán egy történelemtanárral. A teljesség kedvéért elárulom a nevét is, Dr Hisztó Richardnak hívják, de barátai csak Ricsinek, vagy Hisztoricsinek hívják, és a Göncölházi II.Rákóczi Ferenc Gimnáziumban tanít, tanár, történész és régész. Doktori disszertációjának a címe:
"Hadi kommunikáció és telekommunikáció a Rákóczi Szabadságharcban különös tekintettel a konspiracióra és a rejtjelezésre"
Az elmúlt hétvégére meghívtam hozzánk egy kis látogatásra, eszmecserére. Disszertációjának csak a címét ismertem, így meglepődve kérdeztem.
-Csak nem gondolod, hogy a kuruc időkben volt telefon, televízió, távírás, miféle telekommunikációról írtál?
-Természetesen nem volt, de akkor is szükség volt információ, utasítás, parancs adására távollevő csapatok részére.
-Hogy jutott eszedbe ilyen bizarr téma?.
-A Rákóczi fejedelemség majd nyolc évig tartott, volt, amikor Nagymagyarország 80 százalékát uralta, egy ilyen korban, amikor a lovasfutár volt a leggyorsabb hírközlő alkalmatosság, akik folyton a labancok kémelhárításába ütköztek, szükség volt valami kifinomult konspiratív rendszere, ami kifogott a császáriak gáncsoskodásán, a futár elfogásakor a birtokukba került információkat használhatatlanná tette.
-Mert volt ilyen?
-Természetesen volt, ha nem lett volna, egy éven belül összeomlott volna a Rákóczi birodalom.
-Most már nagyon kíváncsi vagyok!
-Mikor a disszetációmat írtam, anyagot gyűjtöttem, elmentem a Bécsi Levéltárba Rákóczi korabeli levelekért, fóliánsokért, okiratokért. Leginkább a levelek adhattak támpontot az írásomhoz. Találtam is néhányat, de egyik sem volt harci jellegű, magánlevelezés volt marhakereskedő és fazekasmester, vagy fiatal leányzó és ígéretes ifjú között. Bár nem reménykedtem, de elhoztam belőlük néhányat. Akadékoskodás nélkül kölcsönadták, számukra nem volt túl becses emlék, szerintük a szabadságharc ronda rebbellió volt, nem magasztos kűzdelem. Véletlenül itt is vannak nálam.
-Mindjárt gondoltam. Mutassad!
-Mit látsz rajta? Olvasd el, jól nézd meg!
-Egy debreceni marhakereskedő írta a levelet egy szekszárdi fazekasnak, és arról szól, hogy a halasi vásárban az ő fia meglátta a mester úr leányát, és igen megtetszett neki és nagyon szeretné meglátogatni a mester úrat, leányát és kedves családját, hogy jobban megismerhessék egymást, talán még mennyegző is lehet a kapcsolatból. Ez egy teljesen kommersz levél, ilyen levél minden korban tömegével fordul elő, egy jotta nem utal háborúra, hadseregre.
-Először én is úgy láttam, de most ne koncentrálj a szövegre, magát az írás egészét nézd!
-Nagyon szép írás, egyenes, egyenletes a sorvezetés, a betűk egyformák, a sorközök egyformák.
-Ez az! Ezt a levelet csak segédeszközzel lehetett ilyen szépen megírni, mégpedig olyan segédeszközzel, ami biztosította a betűk egyforma nagyságát, a sorok egyenességét, a sorok közti egyforma távolságot. No mi lehetett ez a segédeszköz?
-A sorvezető, a szamárvezető!
-Bizony az! Te sem vagy már fiatal, gyerekkorodból emlékszel rá. Két fajta volt, a vonalas meg a kockás, négyzetrácsos. Itt a kockásat használták. A vizszintes vonalak biztosították az egyenletes sortávolságot, a függőleges vonalak az egyforma betűnagyságot.
-De mi köze ennek a konspirációhoz, a rejtjelezéshez?!
-Abban a levélben, amit a kezedben tartasz, semmi, nem úgy a többiekben.
-Akkor ebben mi az érdekes?
-Tartsd csak az ablak felé! Mit látsz?
-Azt, hogy tele van lukakkal. Nyilván 300 év alatt a könyvmolyoknak, darazsaknak volt idejük kiszúrni, kirágni a papírt.
-Először én is azt gondoltam, de a karélyos, szabálytalan lyukak mellett sok szabályos kis köralakú egyforma is volt, mintha mindegyiket ugyanazzal a tűvel ejtették volna. Látod ezt biztos valami állat rágta ki, de ezt a másikat meg ezeket biztos, hogy tűvel szúrták ki. Mást nem látsz, nem jut eszedbe semmi?
-Őszintén szólva nem.
-Mert nem vagy régész. Bogárrágás mindenhol van, lapszélen,sorközben, betűvonalon, de tűszúrás csak a betű közepén.
-Értem, nem számít, mi a szöveg, mert csak azok a betűk számitanak, amiket tűszúrással megjelöltek, azokat kell összeolvasni, és az a lényeg, a többi az álca, a rejtjel, a konspiració.
-Pontosan. Olvassuk csak! "Támadás Mária nap hajnal Ebes puszta" Mi ez, ha nem támadási parancs!Persze csak a beavatottaknak. Ha a labanc elfogta a levelet, ami ráadásul magyarul volt, amihez nem értett, de ha értett is, nem gyanakodott, de van itt egy másik levél, nézd meg jól!
-Ebben egy miskolci nemesember beszámol a barátjának a vadászkalandjáról, de gondolom, itt se a szöveg a lényeg, az ablak felé tartom. Ez is tele van lukakkal. Most már tudom, vannak benne bogárrágások, meg tűszúrások, bogárrágás stornó.
A tűszúrások jelölik a betüket. Egyszerű!
-Egyszerű? Akkor olvassuk össze! "strikuzaczlkc" Vajon melyik nyelvből lehet eza szó! Annak idején a német, a latin, a magyar, a francia dívott, de ez egyikbe sem illik bele. Itt valami más van!
-Biztos! Most lesz szerepe a sorvezetőnek.
-Bizony! A kockás sorvezetőnek.Véletlenűl van nálam mégpedig piros.
-Miért nem fekete, a sorvezetők feketék szoktak lenni.
-Az írótinta is fekete, a fekete a fekete mellett semmit nem mutat. Most a levél alá teszem és így tartsad az ablak elé! Mit látsz?
-Piros fényes rágásokat, tudom, az stornó és szabályos lukakat.
-És hol vannak azok a lyukak? A betűkön?
-A betűkön is, de nemcsak a betűkön.
-Mihez tudod kötni a szúrásokat?
-A négyzetekhez.
-Valóban a szúrásoknak a négyzetekkel van kapcsolatuk. A szúrások a négyzet kerületén, vagy azon belül a kerület mellett helyezkednek el. Némelyik a négyzet sarkán, a másik a közepén, a harmadik a sarka és a közepe között. A kérdésem a következő: Miért van így?
-A szúrásoknak a négyzethez viszonyitott helyzete határoz meg egy-egy betűt, de melyik betűt?
-Jó kérdés, én is sokat töprengtem rajta, aztán ránéztem a faliórára. Mindegy, hogy számok vannak rajta, vagy vonalak, a vonal helyzete egy konkrét számot jelent emelkedő sorrendben. Beugrott, hogy ahogy az ABC betűi egymás után következnek, úgy a négyzet kerületén más-más betűt jelölnek. De vajon hol kezdődik az ABC! Úgy gondoltam, hogy az óránál felül középen van a 12 azaz a 0, így a következő pozició az egyes, tehát az A, azaz az a betű, a mellette levő az óra járásával megegyezően a bé és így tovább. Az így megállapított betűmeghatározással kezdtem olvasni a szöveget. Teljesen ledöbbentem, amikor egy tök értelmetlen szöveg jött ki, kb olyan, mint amit az előbb kreáltunk. napokig búskomor voltam, mindennap megnéztem a levelet sorvezetővel, háttérfénnyel, meg is tapogattam, de nem jutottam eredményre. Olyan négyzetet kerestem, ami elkülönül a többitől, és van rajta egy szúrás, ami jelölné a startot, de nem volt. Hosszas töprengés után arra gondoltam, hogy maga az A4-es papírlap is egy négyzet, hátha annak a szélén van valami útbaigazítás. Egy kis remény töltött el, amikor a levél felső élének közepén egy kis bevágást találtam, alig akadt meg benne a körmöm, de úgy tűnt. Úgy gondoltam, ez lesz a kinduló pont, ez lesz az a betű, ehhez igazodik a többi. Hevesen vert a szivem, amikor olvastam a szöveget. "a lcok tofalurol jonnek gesztegrol jonnek almandról jonnek ivan napjan katan gyulnek ott tamadnak kulon konnyebb". Egyértelmű volt az üzenet. A labancok három irányból gyülekeztek volna Kátán, és onnan egyesült erővel támadták volna meg a kurucokat, a parancs az volt, hogy egyenként külön-külön támadják meg őket, így a kisebb létszámú, és váratlanul támadó kuruc sereg meg tudja semmisíteni a labancokat.Tehát a rejtjelezés azzal kezdődött, hogy alap szélére az író jelet vágott, persze alig észrevehetőt, az olvasó innen tudta, hol kezdődik az a betű, utána dekódolta a levelet, tudomásul vette, elégette, és végrehajtotta a parancsot, így tudtak taktikázni a labancok ellen.
Itt van egy másik levél, ezen mit látsz?
-Ezt a levelet nem valami gyakorlott íródeák írta, görbék a sorok, csúnyák a betűk, mi lehet ez?
-Gyerünk a sorvezetőhöz! Tedd alá, tedd az ablakhoz!
-Bár az írás nagyon ramaty, a sorvezető négyzetein a szúrások szépen szabályosan helyezkednek el.
-Így van! Lehet, hogy később rájöttek, hogy még az írás külalakja se lényeges, csak a sorvezető négyzetei és az azokhoz viszonyuló szúrások helyei. Most ezt a levelet nézd, mit látsz rajta?
-Semmit, ez egy fekete tintával leöntött papirlap.
-Akkor tedd alá a sorvezetőt, tedd az ablak elé!
-Az anyját! A négyzetek meg a szúrások itt is szabályosak!
-Valőszinüleg arról volt szó, hogy a futárt elfogták, elvették a levelet, leöntötték tintával, úgy gondolták ezzel megsemmisítették az üzenetet, de nagyot tévedtek.
Sajnos más kudarcom is volt. Fogtam a levelet, megtaláltam az inditójelet, kezdtem volna olvasni,de a szöveg semmilyen nyelven nem volt érthető. Nem kis mérgelődés után jöttem rá, hogy az indító vágás nem merőleges a papirlap szélére, hanem enyhén balra irányúl, ami azt jelentette, hogy az óra irányával ellentétes a forgás. Így már értelmes szöveget olvashattam.
-Azért nem egészen értem, egy szövegben szóközök, mondatközök vannak, egybeolvasva értelmetlen szöveg jöhetett elő.
-Igazad van. Erre könnyen rájöttem.A lap bal szélén az első négyzet az aktív, a második a passzív. Ha egy aktív négyzet után két passzív jött, az szóköz, ha három, az mondatköz. Erre a szöveg értelmezéséből jöttem rá. A levelek között volt olyan is, ahol az egyik szó magyar, a másik latin volt, tehát a nyelvek keverésével is álcázták a tartalmat. Ha hiszed, ha nem, de enélkül nem lett volna ilyen hosszú ideig sikeres a szabadságharc.
-Mi volt, ha elfogták a futárt?
-Faggatták, de ő a levél tartalmát nem tudta, a cimzettet tudta, legalábbis a címzett emberét. A feladót nem tudta, mert az közvetítő útján adta neki. Magyarán nem sokra mentek vele, olvasva az ártalmatlan levelet, visszaadták neki. Magát nem katonának vallotta, hanem civil postásfutárnak.Néha túlbuzgó labanc elvette tőle a levelet, lehet, hogy meg is korbácsolta, így a levél nem jutott el a célhoz, de lehet, hogy több csatornán is küldték a fontos információt, tehát, ha az egyik lebukott, a másik még célbaérhetett. Az elkobzott leveleket a labancok Bécsbe küldhették, ahol megőrizték, és ezekből tudtam én is kapni néhányat.Ami nekik akkor balszerencse volt nekem most az szerencse.
Most már mindent tudsz a Rákóczi konspirációról, itt van egy levél, ha akarod, elolvasod, de jobban jársz, ha megfejted.
-Megfejtem. "Meghívlak benneteket göncölházi napokra okt tizenöt hat hét".Sebtében rejtettem én is egy levelet, amit Ricsi megfejtett: "családom és én ott leszünk, de nem tizenöt, nem hat hétig, csak három napig.
-